Etik Kaynak Kimberley

Etik konusuna güçlü bir şekilde bağlı olan NİŞ PIRLANTA, insan haklarına, evrensel sivil özgürlüklere ve yerel alışkanlıkların ötesinde temel özgürlüklere saygılıdır. Kaynağımızın bütünlüğünü sağlamayı, sosyal ve çevresel sorumluluğun en yüksek standartlarını korumayı taahhüt eder.

NİŞ PIRLANTA, pırlantaları yalnızca Kimberley Bildirge Sertifikasyon Programı'na (KPCS) tam katılım sağlayan ülkelerden elde etmektedir. Bu program İşlenmemiş Pırlanta ithalat ve ihracatında "çatışma elmasları" konusunu ortadan kaldırmanın yollarını tartışmak üzere oluşturulan uluslararası bir kooperatif izleme sistemidir. Kimberley Bildirgesi, üyelerinin, pırlanta alımlarının isyancı hareketler yoluyla şiddeti finanse edip etmediğini sıkıca denetlemesini gerektiriyor.

Kimberley Bildirgesi Hakkında

Kimberley Bildirgesi, Güney Afrika’nın pırlanta üreten devletlerinin, Mayıs 2000'de Güney Afrika Kimberley'de bir araya gelmesiyle başlamıştır ve 2003'ten beri yürürlüktedir. Bu bildirge bütün ülkeler için geçerlidir ve 2013'ten itibaren Avrupa Birliği'nden ABD'ye kadar dünyanın 81 ülkesini temsil eden 54 katılımcısı bulunmaktadır. Bir sivil toplum insiyatifidir ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan çatışma bölgelerinden gelen çatışma pırlantalarının akışını önleme gereksinimi duyar.

Kimberley Bildirgesi Sertifikasyon Programı (KPCS), iki imza ülkesi arasındaki uluslararası sınırı aşan her işlenmemiş pırlantanın "çatışmasız" olduğunu garanti eder.

NİŞ PIRLANTA, pırlantalarını satın alırken, tedarikçileri tarafından Kimberley Sürecine uygun olarak üretilmiş olmasına ve yazılı garantilere dayanmasına dikkat etmektedir.

Kaynak sertifikaları hakkında daha fazla görüşmek isterseniz, müşteri destek servisimiz ile iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.