Çağrı Merkezi

4C Pırlanta Kalitesi

1 - AĞIRLIK (CARAT)

Pırlantaların uluslararası ağırlık birimi karat olarak belirlenmiştir. Bir karat 1/5 gram ya da 100 santim olarak değerlendirilir.

Karat

 

2 - RENK (COLOUR)

Pırlantalar renksizden (D) kırık renk (Z) renk aralığında olur. Bu değerlendirme ulusararası standartlarda oluşturulmuş bir ‘Master Set’ ile karşılaştırma yoluyla yapılır. En yüksek derece ‘D’ olup, tamamen renksiz olarak kabul edilir.

Renk

 

3 - BERRAKLIK (CLARITY)

Berraklık ile pırlantaların saflık derecesi belirtilir. Burada belirtilen berraklık derecesi inkluzyonların boyutu, sayısı ve pozisyonuna göre LC ile P3 arasında belirlenir.

Berraklık

 

4 - KESİM (CUT)

Bir pırlantanın kesimi bilgi, tecrübe ve ustalık gerektirmekle beraber onun albenisini belirleyen en önemli etkendir. Doğru kesim oranlarının oluşturulması pırlantanın ışığı en iyi şekilde yansıtmasını sağlayarak optik performansın en üst düzeye taşır.Kesim ile ulaşılmak istenen ana hedefler, ışığın içeriden yansıması yani parıltı, yüzeyden en iyi şekilde yansıması yani parlaklık ve içeriden yansırken, uygun açılarda gökkuşağı renklerine ayrılmasını sağlamak yani civelekliktir.

Kesim

 

5 - Şekil (SHAPE)

Sektörde doğru bilinen yanlışlardan biridir. Burada "yuvarlak kesim, zümrüt ya da markiz kesim" gibi kavramlar kesim değerlendirmesiyle alakalı değildir. Pırlantanın şeklini ifade eder.

Şekil